Vi har blivit ”Crockpotare”. Efter en massa tänk, frågor, spana in modeller och funktioner, så slängde jag ut något ur skåpen för att få plats. Gick raskt iväg och köpte oss en Crockpot Express. En multimaskin som fått oss att ha tagit klivit in i en dessutom okänd värld. Kanske ska jag kalla den för en lite magisk värld fylld med grytor av alla dess slag.
En ny värld har öppnat sig för oss här hemma med en massa nya rätter. Den har då också gett oss nya frågor, en massa nyfikenhet och lust.

Vi har än så länge testat i vår Crockpot Express:
Köttfärssås på 30 minuter och en koreansk variant på 8 timmar – blev kanon i smaken, men alldeles för mycket vätska vilket nog var mitt eget fel. Kommer däremot laga den igen och vara mer noga med mått av vätska. Nu blev det helt plötsligt lite tager vad vi haver, kylskåpsrensning. Den Koreanska var däremot magisk!
Ångkoka ris – blir så mycket bättre i tryckkokaren än när vi kokar det själv, så jag ska nog aldrig koka ris själv något mer.
Balsamico Kyckling på 30 minuter – gillade vi däremot inte så mycket, för syran blev alldeles för hög. Mannen kan tänka sig ändra om lite, jag känner…vi hittar ett annat recept!
Mustig Köttgryta – långkok på 8 timmar
Vitlöksdoftande Kyckling – långkok på 6 timmar – Kommer komma tillbaka till er med detta recept. Underbart god – Inga bilder – måste laga igen…dessutom snart!
Gulasch – Jisses så gott på bara 30 minuter.
Biff Stroganoff – blev het, krämig men lite smaklös. Så vi måste justera receptet och testa igen för det var smidigt att laga. Vill dessutom gärna äta det igen! Fast än är favoriten Tareqs Biff Stroganoff.
Shepard Stew var en skön gryta med lite fix på morgonen och maten klar när vi kom hem. Den bjuder jag på lite längre ner.



Olika mustiga Köttgrytor – Köttet blir så mört, jag behöver inte ens gå in i köket på flera timmar utan har en massa fritid ( eller jobb) sen är det bara att koka potatis, ris eller vad man vill. Klart!
Shepard Stew
700 Gram Högrev eller benfri biff
4 Morötter
3 Vitlöksklyftor
220 Gram Svamp
220 Gram Majskorn
1,8 Dl Köttbuljong
100 Gram Tomatpuré
10 Ml Worcestershiresås
1 Tsk Oregano
1,5 Tsk Allkrydda
3 Tsk Vetemjöl
240 Gram Frysta ärtor
1 Tsk Salt
1 Kg Mjölig Potatis
3 Dl Cheddarost
Dela köttet i kuber och lägg dem i grytan. Lägg därefter i även vitlök, morötter, svamp och majs. Vispa ihop buljong, tomatpuré, worcestershiresås, oregano och allkrydda i en skål, häll över och rör om. Lägg på lock och koka på slowcookern 7-9 timmar på låg effekt eller 3-4 timmar på hög. Glöm inte att ångtappen ska stå öppen under tillagningen. Koka potatisen mjuk på spisen, gör ett mos och blanda ner cheddarosten.
När grytan är klar öppna upp och skumma av överflödigt skum i grytan och red grytan med mjöl och vatten. Tillsätt därefter ärtorna och krydda efter tycke och smak. Bred potatismoset över köttet och grönsakerna, lägg på locket och koka därefter på hög effekt ytterligare 15-30 minuter.

Får jag igång vår Crockpot express på morgonen och kör ett långkok medan vi är på jobbet eller kör ett snabbt tryck kok när vi kommer hem, så känns det super smidigt. Gillar verkligen tidsbesparingen och enkelheten. Är dessutom så glad att jag äntligen kunde slå till. När Lena bjöd oss ett recept på en lammgryta växte redan där och då min nyfikenhet och vill ha begär.
Älskar vår Crockpot Express! Har ni en hemma? Har ni dessutom något bra recept?
Kram Kajsa
Vi har ingen crockpot men vi har en slowcooker, dock använder vi inte den så värst mycket.
Vi har också en sån sedan nån månad tillbaka och pt mat från den senast idag. Älgstek. Det godaste maken än sålänge lagar i den är en kryddig köttfärssås med massa grönsaker 🙂
har en ”vanlig” crockpot, men trots att vi haft den i två år har ni nog hunnit koka mer i er 😉 Blir mest soppor och risgrynsgröt i vår. har inte riktig fått kläm på den
Hörde mycket om dom för nåt år sen. Har nog varit lite dubbel till den, men det kanske är bra?
En crockpot hade jag gärna haft. Får kanske knuffa upp den högrre upp på önskelistan
Har bara läst om dessa underverk.
Men det var ju en massa gott som ni lagat i den.
Kram Carin
Min svägerska hade en sådan, men tror att hon aldrig förstod hur hon skulle göra, tyvärr.
Blev lite konfunderad över Shepard Stew med biff. Tänkte nog på shepherd, vilka rätter brukar innehålla får. Shepard var något nytt för mig, men ser gott ut.
Ska bli intressant att följa er nya rätter.
Ha det bra!