Falsk Potatissallad eller krämig Zucchinisallad, ja man kan ju kalla den vad man vill. Oavsett vad så är den enkel, lätt, god och dessutom helt perfekt till den lätta sommar maten. Hittade receptet hos Fd Ensamma mamman, en tjej som bjuder på många goda viktväktarna recept och dessutom en massa härliga inlägg om allt från smått till stort. Igår skulle vi göra lite ärenden efter jobbet så en snabb middag skulle fungera bäst. I sådana lägen är det lätt ( för oss i alla fall ) att åka och köpa något färdigt. Vi åkte istället hem och svängde ihop denna goda Zucchinisallad tillsammans med stekta kryddiga korvar. Kändes riktigt bra för magen!
Men jag undrar varför vi kallar den för falsk potatissallad istället för Zucchinisallad…lite som köttbullar som är gjorda av grönsaker kallas för köttfria köttbullar. Ibland undrar jag även om det inte är speciellt värdsliga frågor och egentligen inte gör så mycket vad det än kallas. Så länge man gillar det man äter och vi gillade det!

Falsk Potatissallad
500 gram Zucchini
1/2 Knippe Salladslök
1 Msk Senap
1 Msk Kapris
200 Gram Matyoghurt
1 Msk Olja
Salt & peppar
Skala och tärna Zucchini och stek mjuk utan att ta färg, salta och peppra. Ta bort och låt svalna något. Hacka salladslök och blanda ner tillsammans med Yoghurt, kapris, senap och Olja. Låt stå därefter och dra i 30 minuter.
Supergod och dessutom väldigt ”light”. Man känner sig dessutom inte så ”fetad” efter man ätit den utan helt perfekt lagom. Denna kommer garanterat göras flera gånger i sommar.
Snart midsommar och som vanligt ska en massa förberedas för flera härliga dagar i vår stuga. Har ni koll på allt till midsommar?
Kram Kajsa
Det är kul att testa nytt och det är trevligt när man hittar något som är snabbt och enkelt.
Spännande måste jag testa någon dag, låter gott. Är alltid kul att göra och prova nytt.
Potatissallad är ju så gott synd bara att inte alla i familjen äter det =).. Kul att du delar med dig av receptet =) ser väldigt gott ut
Kalla potatis salladen är så mycket sommar för mig. Potatis i alla former gillar jag.
Ha en fin dag
Det där lät verkligen gott och ett bra komplement till vanlig potatissallad. ”Potatissallad” och kryddkorvar är en perfekt måltid när man har lite bråttom. Vad brukar du ha för kryddkorvar? Kram <3
Har inte testat den än, men har planer på att göra det. Potatissallad är ju så gott under sommaren. Har koll på midsommarmenyn känns det som 😊
Detta såg ju verkligen så gott ut! Jag älskar ju potatissallad så detta kanske är något för mig. Det ser verkligen ut som sommar mat 🙂
Det där såg gott ut och alltid bra om man kan göra den på ett lättare vis =D
Precis vad man behöver; tips och inspiration de dagar när det mesta går för fort. Dagar man känner sig lite extra nöjd med att fixa något gott, lätt och snabbt – en fantastisk kombo. Och så lite ”matfilosofi” på det … 🙂
Önskar dig en riktigt härlig midsommar!
Kram Mia!
Hemmagjord potatis sallad gillar jag. Men köpesallad är inte min favorit av denna sort.
Kram Carin
Zuccinisallad hade ju varit mer rätt 🙂 Kan tänka mig att den blir fräsch. Jag kan ha lite svårt för om det är för mycket majonnäs i saker då det nästan växer i munnen på mig då.