Pssst….har ni ätit middag än? Ni har väl inte missat att det är Kladdkakans dag idag?
Här kommer lite goda och dessutom frestande kladdkakor att baka till kaffet idag!

Kladdkakan är relativt enkelt att baka och de flesta gillar ju dessutom den härligt kladdiga kakan med en kula glass eller vispgrädde till. Man ska bara inte göra som jag gjorde en gång strax före ett kalas. För jag slängde in kakan, missade att sätta timern och glömde helt bort den. Jag kan lova att den var ganska väl bakad och något bränd. Det blev till att slänga ihop en ny snabb smet och göra om det igen!
Kladdkakans dag kräver lite kladdkakor
Vanlig Kladdkaka
100 Gram Smör
2 St Ägg
2,5 Dl Strösocker
3 Msk Kakao
2 Tsk Vaniljsocker
1,5 Dl Vetemjöl
1 Krm Salt
Smör och ströbröd till formen
Sätt ugnen på 200 grader. Smöra och bröa en springform med löstagbart kant (24 cm). Smält smör och låt svalna något. Rör ihop socker och ägg för hand. Blanda därefter mjöl, kakao, salt, vaniljsocker i en annan bunke och tillsätt ägoblandningen. Rör runt så allt blandar sig. Tillsätt därefter det smält smöret och blanda runt. Häll ner i den bröade formen och grädda mitt i ugn 10-15 minuter. Ta ut och låt svalna.
Vill man istället göra en kladdkaka med marshmallows och jordnöts Crunch så ska ni helt klart göra en Rocky Road Kladdkaka. Den är dessutom som en dröm att äta!

För er som däremot är stora chokladfan och vill ha massa god chokladsmak på er kladdkaka, så kan vi bjuda på två riktigt härliga recept. Först ut en dubbel kladdkaka med ett nougattäcke…ja, ni hör ju själv!


Eller en riktigt maffig choklad kladdkaka med chokladganache, vit chokladtryffel, citron, grädde och hallon. Något vuxen smak, men den ger er ett hallelulja moment!
Kladdkaka som muffins
Ett annat sätt om man istället vill göra många och små, så är det att göra det som en muffins. Denna variant körde vi med på min femtioårsfest med ett täcke av fluffigt geléhallon fluff på toppen. Himla goda!!

Nu hoppas jag att ni får njuta av en smarrig kväll eftersom det nu är kladdkakans dag.
Kram Kajsa
Åh så mycket gott! Tyvärr blev det ingen kladdkaka här igår, men kanske till helgen!
Kladdkaka är oförskämt gott! Men det var längesen som jag bakade någon. Jag gillar den klassiska. Mee typ vit choklad och dyl blir den ju ännu sötare.
Jösses nu blev jag verkligen hungrig, vilka fina bilder. Kladdkaka måste jag verkligen baka framöver för det är ju så gott
Det är verkligen gott med kladdkaka. Allt ser så gott ut men hade ingen aning om att det var kladdkaka dagen.
Verkligen dåligt av mig dom till och med har namnsdag på självaste kladdkakans dag att inte varken baka eller mumsa på en bit.
Helt klart en bättring behövs.
https://kamillaskamera.com/
Gud så mycket smarriga kladdkakor.
Kram Carin
Haha så kalrt att jag missade det!
Det blev ingen kladdkaka den dagen tyvärr även om jag älskar kladdkaka. Men den med nougat lät ju verkligen så god kan jag säga 🙂