Ostron på Ostronets dag

Ostron är något som man antingen tycker om eller något man verkligen har något emot. Det är slemmigt och konstigt, men kan ändå vara så fantastiskt gott. För att få ostronet gott så finns det olika sätt att äta den på.

Fyra Ostron på salt i ett fat
Ostron på en saltbädd, ser snyggt ut vid servering

Ostronet äts direkt ur skalet och ska öppnas med stor försiktighet. Så det är ytterst viktigt att man skyddar handen du håller ostronet som ska öppnas i. Håll skalet i en handduk, så du inte skär dig med den skålformade delen nedåt och den flata delen uppåt. Det är dessutom viktigt att Ostronet är levande och skalet slutet. Om det är lite öppet, kan man knacka lätt på skalet och det ska då sluta sig åter igen. Om det inte sluter sig, så är det helt enkelt oätbart. Ostronet ska dessutom dofta friskt hav och tång, då är det bra.

Ostronskal i handen med en ostronkniv
När man utmanade sig själv och åt Ostron under ett bubbelrus i Dragör

Så här äter du Ostron

Lukta på det

Häll på topping

Slurpa!

En bräda med ett ostronfat med citron, sharlottenlök och tabasco samt lite snäckor
Ostron redo för att lägga på topping och sedan slurp!

Tre Olika toppings till Ostronet

Rödvinsvinäger + finhackad Schalottenlök

En skvätt Citronsaft

Tabasco + finhackad rödlök och en skvätt citron

Passar dessutom fint till Champagnen eller ett glas krispigt vitt vin.

Ett öppnat ostron på en tallrik

Om du är lite novis så kan det vara enklare att äta Ostronet gratinerat istället t.ex. Gratinerat Ostron med Vitlök och persiljahttps://www.godare.se/recept/a/OrK76V/gratinerade-ostron-med-vitlok-och-persilja

Jag säger skål & slurp på er idag på Ostronets dag, låt den hala ”jä…len” slinka ner till en sipp champagne. Ta sedan ännu en sipp champagne i skalet och njut!. Själv ska jag bara till frissan först, sen får det bli en bubblig skål och ett slurp även hemma hos oss.

Kram Kajsa

Publicerat av

kalebubbel

Vi är två skånetjejer som skriver om vår passion mat och dryck. Här delar vi med oss av våra restaurangtips, reser, middagar, recept, vintips, dukning, festtips och mycket mer.

5 reaktioner till “Ostron på Ostronets dag”

  1. Toppenbra recept för de som verkligen älskar det, men jag har förvisso ej testat så ska inte säga egentligen att jag inte gör det. Dock tror jag att som du säger att det är för slemmigt för min smak,

  2. Jag har testat ostron på de finaste ställena i stan. Och halvågg ostron kurs med köksmästaren på Grand men nej och åter nej ostron är inte min grej. Även om det lär vara bland d et flottaste man kan äta så avstår jag dem.

    Men visst det det flott ut när de kommer inte och slörpas ner följt av fin bubbel.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *