Tex mex fest med taco buffé

Tex Mex lördag och dukat bord
Tex Mex lördag

När barnen var små så var det ofta taco på fredagen, vilket känns som det är det mest vanliga hos svenska barnfamiljer. Nu när barnen är utflugna så blir det väldigt sällan vi äter Tacos hemma hos oss. Vi föredrar tacogratängen i stället, vilken är supersmarrig. Hur som helst så bjöd vi över våra vänner som även har barn på en härlig Tex Mex fest med Taco buffé igår. Men för att lyxa till middagen så gjorde vi hemmagjord Tacosås, Guacamole, picklad ananas och Picco de Gallo. Hade även tänkt göra egna tacoskal, men det kändes alldeles för krångligt, så det hoppade jag faktiskt över och köpte tre olika varianter i affären i stället.

Taco sås
Hemmagjord Tacosås

Handlade hem alla ingredienser tre dagar före gästerna kom och började med att göra tacosåserna eftersom de kan hålla en vecka i kylen. Gjorde en stark och en mild sås, så det skulle passa till alla. Himla enkelt och dessutom väldigt uppskattat!

Taco sås ca 5 Dl

1 Schalottenlök, tunt skivad

3 Vitlöksklyftor, krossade

¾ Dl Olivolja

3 Msk Torkad Oregano

2 Msk Spiskummin

1,5 Msk Paprikapulver

1 Krm Cayennepeppar

1,5 Tsk Salt

1 Burk krossade tomater ( 400 gram)

250 Gram Körsbärstomater

1 Dl Vatten

1 Msk Vitvinsvinäger

Fräs löken i hälften av olivoljan. Tillsätt därefter övriga ingredienser och låt småputtra 10–15 minuter. Stöt såsen med en gaffel så den blir lite grov i konsistensen. Häll upp på ren burk eller flaska. För att få såsen hetare, hacka ner jalapeños i såsen. Låt gärna såsen stå minst ett dygn i kylen för att stå till sig. Håller cirka en vecka i kyl.

Förutom Tacosåsen så gjordes det både en Guacamole och en vitlöksdressing till.

Härlig tex mex kväll med Taco buffé

Mer spännande tillbehör fixades – Picco de Gallo är en salsa från Mexico som betyder Tuppens näbb. Den är deras nationalsalsa med färgerna efter deras flagga – röd, grön och vit. En salsa som är både frisk, syrlig och het. I Icas sista tidning hittade jag även ett recept på picklad ananas som vi gjorde till. Fy katten, vad god ananas till att stoppa i tacon.

Picklad ananas
Picklad ananas

Picco de Gallo – Tuppens näbb

3 Tomater, finhackade

0,5 Dl finhackad silverlök

1 Finhackad grön Peppar

1 Finhackad Röd peppar

Pressad Lime

Hackad Koriander

Salt & peppar

Finhacka och blanda ihop i en skål. Pressa därefter över med limejuicen och dra ett varv med salt och peppar. Chilin kan du ta efter tycke och smak, likaså med koriandern.

Picco de gallo
Picco de gallo

Vi vuxna satte oss runt bordet medan de två tjejerna slängde sig i soffan och surrade. Är man 10 år har man en massa att snacka om trots att det var fem år sedan de sist sågs. Vi kan även surra på rätt bra runt bordet om allt möjligt från hästgraviditet till terrängkörning i leriga vallgravar. Maten gjorde dessutom nästan så alla fick en släng av mat koma.

Choklad doppade Taco skal
Chokladdoppade tacoskal

Vi bjöd på Choklad doppade tacoskal fylld med ananasgrädde toppad med färska bär till efterrätt. Perfekt passande till en Tex Mex afton. Den var god men jag hade nog önskat lite mer så den behöver allt utvecklas lite mer. Dessutom var den ganska svår äten, så den hade varit bättre att göra i de små tacotubes som Santa maria har i sitt sortiment.

Dessert med chokladdoppade tacoskal, ananasgrädde, färska bär
Dessert passande till Taco

Det blev en riktigt mysig lördag med vännerna som slutade med shuffleboard och en något utklassning från killgänget som vann stort. Men vad gör det när man har det så trevligt!

Kram Kajsa

Publicerat av

kalebubbel

Vi är två skånetjejer som skriver om vår passion mat och dryck. Här delar vi med oss av våra restaurangtips, reser, middagar, recept, vintips, dukning, festtips och mycket mer.

11 reaktioner till “Tex mex fest med taco buffé”

  1. Taco kan ju varieras i det oändliga. Dels det traditionella som barnen gillar, men går ju att göra den mer vuxen också. Kul idé med efterrätten.

  2. Vad gott det lät med picklad ananas! Hemgjord tacosås måste jag testa att göra någon dag också. Men till en viktigare fråga, när kan man få komma och äta hos dig? Du bjuder alltid på så god mat!

    1. Du får väl höra av dig när du är i Malmö 😊 Kul att du tryckeriet låter gott!!
      Kram Kajsa

  3. Vilka härliga tips du delar för att piffa upp tacokvällen lite extra. Nu är Tuppen och chokladreceptet sparat. Tänk om alla kunde förmedla matinspiration som ni gör.

  4. Men så mycket goda tillbehör som du fixade själv.
    Ananasen ska jag testa nästa gång vi har tacos.
    Ha en fin måndag.
    Kram Carin

  5. Kanontips för att göra tacon roligare. Mycket intressant med tacksam till efterrätt men kan tänka mig att det var riktigt gott.

  6. Desserten låter iaf väldigt god! Synd att den inte blev så bra som ni önskat. Berätta gärna mer om ananasgrädden, hur gjorde du den?

    Sa till mannen i helgen att jag saknar att äta tacotårta 🙂 Det gjorde vi en hel del innan barnen och även när de var små och vi hade typ ”kalas”. Men nu är de större och mer kräsna så det inte hem 🙂

    1. Ananasgrädde gör du enkelt genom att vispa grädde som vanligt, inte för lös. Sedan blandar du ner krossad ananas och rör runt. Jag tar bort överflödig saft från ananasen först. Blir super gott!
      Kram Kajsa

  7. Mums vad gott med tacos och jag älskar det ändå äter jag det alldeles för sällan. Kan man få bli bjuden nästa gång ni äter tacos? 😉Så goda tillbehör 🙂 😍

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *